Sokan küzdenek manapság azzal a problémával, hogy házukat, lakásukat egyszerűen elönti a por, ami minden felületen megjelenik, vékony (vagy nem is olyan vékony) réteget vonva a bútorokra, tv-re és más felületekre; illetve gyakori jelenség még az ún. porcica is, mely elsősorban a padlón, ágy alatt, és a sarkokban jelenik meg. A rendszeres takarítás sokszor nem bizonyul elégségesnek, inkább sziszifuszi munkává válik, hiszen alighogy portalanítottunk, máris megjelennek az újabb szálló vagy lerakodó porszemcsék, hogy teljes elkeseredést hozzanak az embernek.
Bevallom, mi is hasonló problémákkal küzdöttünk, szinte elviselhetetlen volt már a nap mint nap megjelenő, nem csak esztétikai, hanem hosszú távon akár egészségügyi problémákat is okozó, hatalmas pormennyiség. Amikor végleg megelégeltük a dolgot, úgy döntöttünk, „két oldalról” támadunk. Először is vettünk egy új, porzsák nélküli, PowerCyclone technológiával működő porszívót. Ez többek között azért is jó, mert egyrészt nyilván hatékonyabban gyűjti össze a port a hagyományos elven működő porszívóknál, másrészt pedig nagyon alacsony a por-visszabocsátási értéke, tehát a már egyszer felszívott por nem kerül vissza a levegőbe, majd a szőnyegbe, padlóra, bútorokra stb.
Nem sokkal később rájöttünk, hogy még ez sem lesz elég, ezért beruháztunk egy légtisztító készülékre. Ezek a gépek sok helyütt kaphatók már, az olcsótól az egészen drága árkategóriáig. Mivel még nem voltak tapasztalataink a légtisztítókról, ezért első körben nem láttuk célszerűnek túlzottan drágát vásárolni. Egy árban alsó-középkategóriás Toshiba gépre esett a választásunk, jórészt a pozitív értékelések miatt. A készülék leírása szerint „eltávolítja a levegőből a káros por- és pollenrészecskék 99,9%-át, így otthonában egészségesebb és üdébb levegőt biztosít, ami különösen fontos az allergiában szenvedő személyek számára. Mindezt a komplex 4 az 1-ben szűrőnek köszönhetően, amely hatékonyan állítja meg és távolítja el az egészségre káros anyagokat.” Körülbelül 200m3 levegőt tisztít meg óránként, ami azt jelenti, hogy ez idő alatt több mint háromszor cseréli ki a levegőt. Egész jó ajánlólevélnek tűnt.
A kis japán (valóban nem túl nagy, kényelmesen el lehet helyezni) immár több mint két hónapja dolgozik nálunk és tapasztalataink szerint a leírásban szereplő dolgokkal összhangban jól is teszi a dolgát. Igaz, kissé értetlenül álltunk azelőtt, hogy a kezdeti egy-két hét üdítő, tiszta érzetű levegője után úgy tűnt, mintha veszítene hatékonyságából és újra dohosnak, porosnak kezdtük érezni a benti levegőt. De gyorsan rájöttünk, hogy két dologgal volt a probléma:
1, nem lehet folyamatosan minimum programon futtatni, mert akkor tényleg nem képes az elvárt tisztításra, még ha úgy rendkívül halk is;
2, a hátulján levő első, legnagyobb szűrő teljesen el volt tömődve porral, konkrétan egy vastag porréteg alakult ki rajta – ezt egy egyszerű tisztítással lehetett is orvosolni. Azóta ismét kitűnően működik szerencsére.
Összességében tehát ajánlani tudjuk a légtisztítót mindazoknak, akik a miénkhez hasonló gondokkal küszködnek. Persze fontos megnézni a választáskor, hogy mekkora helyen szeretnénk használni, hiszen a legtöbb készülék csak egy bizonyos szobaméreten tud hatékonyan működni. Az igazán drága termékek már minden bizonnyal kávét is képesek főzni – ahogy az lenni szokott –, ugyanakkor aki nem extrém körülmények között szeretné használni, annak megfelelő választás lehet a Toshiba, mely nagyjából 35-40 ezer forintért beszerezhető. A versenytársak között vannak, amelyek digitális kijelzővel vannak ellátva, sőt a Xiaomi modelljét talán még vonzóbbá teszi sokak számára, hogy még telefonos applikációval is működtethető. Egy légtisztító esetében azonban nem biztos, hogy sok értelme van a dolognak, hisz elég „faék egyszerűséggel” működik: bekapcsolja az ember, fokozatot választ, az pedig tisztít. Az időzítő és éjszakai funkció persze hasznosak, de ezeket a „buta” Toshiba is tudja.
Mindamellett persze egyedi igények is felmerülhetnek, ezért szerencse, hogy a nagyobb műszaki áruházakban már akár több mint száz modell közül választhatunk. Csak győzzük végigbogarászni őket…
Vélemény, hozzászólás?