A várandósságra való felkészülés egy komplex feladat, könnyű elveszni a sok információban, hiszen rengeteg tudnivaló érhető el a kismamák számára manapság mindenféle platformon.
A cikksorozat első részében abban szeretnék segíteni nektek, hogy mi az, amit érdemes még a kisbaba érkezése előtt elintézni.
Mindenekelőtt vedd fel a kapcsolatot a védőnőddel, mert ő fog neked a terhesgondozásban segíteni, ő fogja kiállítani a várandósgondozási kiskönyvet. A várandósgondozás akkor kezdődik, amikor a szülész-nőgyógyász szakorvos a méhen belüli várandósságot megállapítja. Erről igazolást fogsz kapni, amivel tudsz menni a védőnőhöz. Fontos, hogy a védőnő nem bejelentett lakcímhez kötött, hanem a várandós tényleges tartózkodási helyéhez, tehát amennyiben nem vagy bejelentve arra a lakcímre, ahol életvitel-szerűen tartózkodsz, attól még az itteni védőnő lesz illetékes a várandósgondozásra.
A védőnő igyekszik megválaszolni a várandósság alatt felmerült kérdéseidet, és a találkozások alkalmával megméri a vérnyomásod, a testsúlyod, ellenőrzi a vizeleted, megmérheti a hasad körméretét, illetve a várandósság második felében meghallgatja a magzat szívhangját, segít kiválasztani a gyermekorvost.
Válassz szülészorvost és szülésznőt, illetve döntsd el, melyik kórházban szeretnél szülni! Természetesen ez nem kötelező, amennyiben nincs választott orvosod és/vagy szülésznőd, akkor a kórházban éppen ügyeletes szakszemélyzet is mindenben segíteni fog nektek. Otthonszülés esetén, illetve a kórházi szülés segítésére lehetőséged van dúlát is választani. A dúla nem tartozik a kórházi szakszemélyzethez, feladata a várandós nő segítése, támogatása akár a terhesség ideje és a szoptatás alatt is, nem kizárólag a szülésre korlátozódik a feladata. Lehetőség van szülési terv készítésére is, amennyiben készítesz ilyet, mindenképp jelezd a szülésznőnek.
Nézz utána a lehetséges szülési módoknak, érdeklődjetek a kórházban, hogy van-e lehetőség apás szülésre, biztosítják-e az aranyórát, illetve császármetszés esetén mi a protokoll, az apuka bent lehet-e a műtőben.
Szedj magnéziumot és várandós vitamint. Érdemes az orvosoddal egyeztetni ezekről, ma már rengeteg gyártó forgalmaz várandós vitaminokat.
Igényeld meg a CSED-et, illetve a GYED-et! A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára jár, ami 24 hét. Ebből maximum 4 hét eshet a szülés várható időpontja elé. A CSED lejárta után folyósítják a gyermekgondozási díjat, amely a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. A két ellátást lehetőség van egy nyomtatványban is igényelni. Ezen pénzbeli ellátások mellett a várandósság 91. napját követően jogosult vagy a családi adókedvezményre is, melyet havonta érvényesíthetsz, de egy összegben is lehetőséged van visszaigényelni az adóbevallásod elkészítése során.
Érdeklődjetek az apa munkahelyén, hogy a jogszabályban foglalt 5 munkanapos apaszabadságon túl vannak-e egyéb jogosultságok, amiket a párod igénybe tud venni.
Regisztrálj ingyenes várandós csomagokért! Ezekben rengeteg hasznos prospektust, szórólapot, illetve termékmintát találsz, legyen az popsikrém, nedves törlő, bimbóvédő krém, bababarát mosószer, de akár cumisüveg, előke, textilpelenka is akad némelyikben! Néhány lelőhely: PromoBox az Alma Gyógyszertárban, DM, MiniManó, Welcome Baby csomag, Müller babacsomag
Tájékozódj a közelben lévő gyógyszertárakról, az ügyeleti rendről, az orvosi ügyeletekről, illetve köss egészségpénztári tagságot! Évi maximum 150.000 forint igényelhető vissza, amennyiben rendelkezel egészségpénztárral és itt nem csak az esetleges gyógyszerekre, gyógykezelésekre kell gondolni, hanem akár a pelenka, illetve egyéb babaápolási termékek ára is visszaigényelhető. Bizonyos szolgáltatásokat nem minden pénztár biztosít, így ennek érdemes utánanézni a szerződés megkötése előtt. (Az egészségpénztár természetesen nem csak a gyermekvállalással kapcsolatos kiadások egy részét téríti meg.)
Készíts törzsvásárlói kártyát drogériákba (DM, Rossmann), hipermarketekbe, illetve bababoltokba! Hidd el, minden kedvezmény jól fog jönni!
Tervezzétek meg több lehetséges útvonalon is az utat a kórházig!
Szerezd be a kórházi listán szereplő dolgokat! A védőnő segíteni fog benne, hogy mik azok a dolgok, amiket mindenképp vinni kell magatokkal a kórházba. Ezek kórházanként valamennyire eltérőek lehetnek, van, ahol tudnak biztosítani pelenkát, ruhát a piciknek, van ahol viszont mindent neked kell vinned.
Hangolódj testileg és lelkileg is az anyaságra, illetve a szülésre! Ebben segíthet a kismama torna, kismama jóga, szülésfelkészítő tanfolyam (ennek keretében kórház, illetve szülőszoba látogatás), esetleg anya-magzat kapcsolatanalízis. A környezetedben lévő baba-mama klubokat, hordozós klubokat is érdemes felkeresni, valamint sok Facebook csoport is van, ahova megéri csatlakozni, például szoptatással kapcsolatos csoport, az adott évben, adott év adott hónapjában született babák anyukáinak csoportja.
Jelentkezzetek apával egy csecsemő elsősegély tanfolyamra! Az interneten sok hasznos videót találtok a témában, de ha van lehetőségetek, érdemes elmenni egy tanfolyamra, ahol szakemberek segítenek és mutatják meg a szükséges teendőket! De ne legyen szükség soha egyikre sem!
Remélem tudtam segíteni nektek az előkészületekben! Ide kattintva olvashattok egy részletes listát a babakelengyéről, illetve a babának és a mamának szükséges kórházi csomagokról!
Vélemény, hozzászólás?